Skoč nahoru

Bytový dům

Kasárna

BYTOVÝ DŮM KASÁRNA
Zámečnická 550/3, Olomouc 

HISTORIE ULICE

Tento středověký název si ulice nese díky pilníkářským a zámečnickým dílnám, které se zde nacházely několik staletí. Posledním zámečníkem v této ulici byl mistr Alois Hebling. Jeden čas se Zámečnické ulici říkalo ulice Solná, protože na konci nynější Zámečnické ulice stála solnice (dnes Jazz Tibet Club). 

Zámečnická ulice se váže na ves Bělidla, která zde stávala nedaleko kostela sv. Mořice a od 16. století se stala přímo městskou částí – připomínkou na Stará Bělidla je hradební věž v Zámečnické ulici, která v roce 1525 připojila Bělidla k Olomouci. 

Od roku 1933 zde stojí kino Metropol, které několikrát změnilo svůj název. Bylo založeno jako Bio Sokol, o něco později se přejmenovalo na Pohraniční stráže a po revoluci již bylo přejmenováno na dnešní název Metropol. Od 1. dubna 1899 zde vedla tramvajová trať, která vedla z Horního náměstí do Koželužské ulice do vozovny. 

HISTORIE DOMU

Dům není klasicky situován v řadě domů lemujících ulici, ale je v proluce mezi domy – v centru bloku. Dům spadá do barokní architektury kolem roku 1750, jako pozůstatkem tereziánských kasáren. Jeho žlutá barva odráží historii, kdy žlutá byla znakem armádních budov. V průčelí nalezneme zbytky klasicistního členění, lizény (svislý plochý pásovitý architektonický dekorativní prvek, který člení fasádu) a páskové šambrány (pásovité lemování kolem oken, které bývá často kamenné, ale je zde jen změna barvy či sgraffito). Interiér budovy je taktéž dochovaný a můžeme v něm nalézt klenuté křížové klenby.

BYTOVÝ DŮM Č. 3 – MOŘICKÁ KASÁRNA

V bytovém domě Kasárna je situováno celkem 19 bytů s dispozicemi 1kk – 2+1. Celý dům prošel v roce 2017 celkovou revitalizací. Revitalizace zachovala historické prvky a byty jsou moderně zrekonstruované.

historie

 

 

Dispozice:

1+KK - 2+1

z
Počet pater:

3

s
Počet bytů:

19

z
Parkoviště:

ano

s
Výtah:

ne

a
Prádelna:

ano

a
Zábava:

100m

MHD:

200m

Zaujal vás bytový dům Kasárna?

Dejte nám na sebe kontakt a my se Vám obratem ozveme.

  Kontaktujte nás

  Obraťte se na nás a my Vám pomůžeme najít vhodné řešení pro vaše bydlení.

  Kamila Šimoníková
  +420727838307 great.street.apartment@gmail.com Olomouc
  fb
  Get In Touch With Us Today

  Welcome to Sagen, a modern platform perfect for showcasing your properties.

  +585 889 996 96 sageninfo@gmail.com 184 Main Collins Street Victoria
  fb tw in