Skoč nahoru

Bytový dům

U Brány

BYTOVÝ DŮM U BRÁNY
Vídeňská 676/7, Olomouc 

HISTORIE ULICE

Vídeňská ulice byla v minulosti součástí židovské části města, kdy na nynějším Palachově náměstí byla postavena synagoga, která zde stála v letech 1897-1939. Dominantou Vídeňské ulice je pětice vil, které byly vystavěny pro bohaté židovské obchodníky a bytové domy naproti nim. Za celým tímto projektem stojí architekt Jakob Gartner. Žil v letech 1861-1921, byl předním rakouským architektem židovského původu. Zmíněné vily byly postaveny na konci 19. století, unikátností těchto vil je, že každá je stavěna v jiném historickém stylu od neogotiky až po neorokoko.

Dalším projektem byla výstavba bytových domů naproti vilám v letech 1900 – 1901. Na těchto stavbách se podílel s Moritzem Fischerem, který byl podnikatelem ve stavebnictví. Jedná se o bytové domy číslo 5, 7 a 9. Zajímavostí je, že právě bytový dům s číslem 7 je jiný oproti svým sestrám po stranách, které jsou zrcadlově totožné. 

Dříve Gottwaldova ulice r. 1990 přejmenovaná zpět na Vídeňská – odkaz na Jakoba Gartnera, který, jak bylo již zmíněno, byl rakouským architektem, působícím ve Vídni, kterou si doslova zamiloval.

Vídeňská ulice byla při výstavbě vil a bytových domů označena za rezidenční část města, díky své honosné architektuře a místa umístění – hned vedle parku Smetanových sadů se známou Rudolfovou alejí (nechal ji vystavět arcibiskup arcikníže Rudolf Jan Habsburský v roce 1820). Ve vilách se nacházely jak obytné části, tak i kanceláře, a naproti nim bytové domy. Význam této ulice byl zachován, stále je považována za rezidenční lokaci s byty a ve vilách stále operuje několik kanceláří. 

V roce 1895 si nechalo město zpracovat urbanistickou studii od profesora Camilla Sitteho na tramvajovou síť města. Tramvajová trať podle něj měla vést ulicí Vídeňská, ale tuto studii nakonec změnil v roce 1899 Friedrich Gross, kdy tramvajová trať už byla vedena dle dnešní podoby od Tržnice přes Třídu Svobody.

HISTORIE DOMU

 Neorenesance se secesními prvky. Významným prvkem je výrazný štít budovy, který je doplněn o bohaté zdobení a kónické (obloukové) balkóny v posledních partech. Fasáda je doplněna o secesní prvky, které jsou zachovány, jedná se o florální / girlandové štukování na fasádě, zdobné římsy nad okny, a především dochovaný portál (vchod). Zajímavostí jsou zde i okna v přízemí budovy, která jsou v úrovni chodníku – v té době to nebyl úplný trend ve stavebnictví, byla navržena jako výlohy, nebo pro technické zaměření budov. 

DŮM U BRÁNY

Bytový dům roku 2019 prošel rekonstrukcí, kdy byla zachována historická stránka budovy, jak exteriéru, tak interiéru. Barva fasády příjemně odráží historické zařazení budovy, nijak ji nenarušuje a byly zachovány veškeré historizující prvky. Interiér je dobově laděný, objevuje se zde secesní tématika – osvětlení, kování, zachováno zůstalo původní schodiště se zábradlím. Bytové jednotky jsou nadstandardně vybaveny, dispozičně se zde pohybujeme od 1+1 – 3+1. 

historie

 

 

Dispozice:

1+KK - 3+1

z
Počet pater:

5

s
Počet bytů:

41

z
Parkoviště:

ano

s
Výtah:

ano

a
Prádelna:

ano

a
Zábava:

100m

MHD:

300m

Zaujal vás bytový dům U Brány?

Dejte nám na sebe kontakt a my se vám obratem ozveme.

    Kontaktujte nás

    Obraťte se na nás a my Vám pomůžeme najít vhodné řešení pro vaše bydlení.

    Kamila Šimoníková
    +420727838307 great.street.apartment@gmail.com Olomouc
    fb
    Get In Touch With Us Today

    Welcome to Sagen, a modern platform perfect for showcasing your properties.

    +585 889 996 96 sageninfo@gmail.com 184 Main Collins Street Victoria
    fb tw in