Skoč nahoru

Bytový dům

Na Hradě

BYTOVÝ DŮM NA HRADĚ
Mahlerova 241/13, Olomouc 

HISTORIE ULICE

Mahlerova ulice je spojena se známým jménem Gustava Mahlera. Byl to na Moravě narozený německý hudební skladatel světového jména. Déle než 25 let působil jako dirigent předních operních scén – v Hamburku, ve Vídni i v New Yorku. V roce 1883 pobyl krátce i za dirigentským pultem městského divadla v Olomouci. 

Hned naproti domu č. 13 vidíme kapli sv. Jana Sarkandera, žil v letech 1576-1620 a byl to slezský kněz. V samotné kapli se nacházelo městské vězení a ve sklepení mučírna. Roku 1620 byl zde umučen právě Jan Sarkander. Po něm byla i mezi lety 1841-1961 ulice přejmenovaná na Sarkanderova, od roku 1961 byla pojmenovaná na dnešní Mahlerova.

Označování „Na Hradě“ se promítá už z dob renesance, tato domněnka se táhne až do současnosti, kdy v místech kostela sv. Michala musel stát hrad, protože to byl nejvyšší bod města. Tohle pojmenování v roce 1841 utvrdil profesor Alois Šembera.

HISTORIE DOMU

Celý objekt je památkové chráněn. Dům má bohatou historii. Pochází z doby renesance s prvky baroka, nalezneme zde prvky čtyřosého průčelí s atikovým nízkým půdním patrem. Nejčastěji zde najdeme fragmenty neoklasicismu – klasické měšťanské domy. V interiéru jsou klenuté výsečové klenby s nízkými patkami – odkaz na barokní sloh. Pod domem je sklepení s renesančními základy. 

BYTOVÝ DŮM NA HRADĚ

Dům v roce 2018 prošel kompletní rekonstrukcí a dnes už můžeme místo zříceniny vidět krásně revitalizovaný měšťanský dům v srdci města. V domě se nachází 6 bytových jednotek a kvůli památkové ochraně bylo zachováno původní typické úzké dřevěné schodiště. Dispozičně jsou byty 1+kk a 2+1.

historie

 

 

Dispozice:

1+KK - 2+1

z
Počet pater:

2

s
Počet bytů:

6

z
Parkoviště:

ano

s
Výtah:

ne

a
Prádelna:

ano

a
Zábava:

10m

MHD:

350m

Zaujal vás bytový dům Na Hradě?

Dejte nám na sebe kontakt a my se Vám obratem ozveme.

  Kontaktujte nás

  Obraťte se na nás a my Vám pomůžeme najít vhodné řešení pro vaše bydlení.

  Kamila Šimoníková
  +420727838307 great.street.apartment@gmail.com Olomouc
  fb
  Get In Touch With Us Today

  Welcome to Sagen, a modern platform perfect for showcasing your properties.

  +585 889 996 96 sageninfo@gmail.com 184 Main Collins Street Victoria
  fb tw in