Skoč nahoru

Bytový dům

Na Rohu

BYTOVÝ DŮM NA ROHU
Denisova 347/1, Olomouc 

HISTORIE ULICE

Přeneseme se zpět do minulosti do roku 1841, kdy ulice nesla název Nožířská. Název odkazuje na mnoho řemeslníků, kteří se zde nacházeli. Ulice zde stojí již od vlády Přemysla Otakara I., který se postaral o bydlení narůstající populace a nechal tedy vystavět širokou ulici z Denisovy ulice na Horní náměstí. V roce 1876 se ulice přejmenovala na Eliščinu Třídu, zřejmě po Elišce Přemyslovně, která zde byla královnou v počátcích 14. století. 

Dnes se mnoho lidí pozastavuje nad současným názvem ulice, Denisova, a mnozí z nás si mylně mysleli, že je to pojmenování po ženě. Ulice je však pojmenovaná právě po muži, a to Ernestu Denisovi. Kdo je tento člověk a proč se právě po něm v roce 1918 ulice pojmenovala na dnešní známou Denisovu? Byl to významný francouzský historik, slavista a také bohemista. Jeho jméno bylo známé hlavně na francouzských univerzitách Sorbonna i Borebaux. A to hlavní, proč si zasloužil, aby olomoucká ulice nesla jeho jméno bylo díky tomu, že se podílel na vytvoření Československa z hlediska vlivu politického i společenského a dokonce vydal revue La Nation Tcheque (Český národ).

Unikátním kouskem, který nelze přehlédnout je krásná historická lampa, která se nachází na nároží ulic Ostružnická a Ztracená. Píše se rok 1872, kdy si v Olomouci Johann Lefenda otevírá v ulici Ztracená v domě číslo 36 vlastní kovářskou dílnu, kde vytvořil skvostný kandelábr (svícen, stojan osvětlovacího tělesa umístěný na ulici či mostech), který roku 1888 při příležitosti čtyřicátého výročí nástupu císaře Františka Josefa I. na trůn, předal, a tato lampa byla umístěna na ono pomezí čtyř ulic. 

Kašna Tritónů od roku 1709-1890 stála právě naproti domu č. 1. Roku 1890 byla kvůli umožnění více prostoru pro dopravu přemístěna na dnešní místo na Náměstí republiky. Kašna je dílem neznámého umělce, jehož námětem se stal vodní živel. Dvojice Tritónů a delfínů nesou lasturu, v jejímž středu postava Putto krotí dvojici draků. Kamenické části kašny jsou dílem Václava Rendera.

HISTORIE DOMU

Dominující dům na nároží ulic Pekařská a Ostružnická, který nese prvky klasicistního měšťanského domu s renesančními detaily v podobě říms kolem oken, zdobení nad okny je ryze florální s lasturami – odkaz na antiku. Dominantou domu je krásný štít s detailním sochařským zdobením v podobě rozety. Na první pohled každého zaujme jeho růžová barva. 

V domě se za celou dobu vystřídalo mnoho zlatníků, kteří měli v přízemí budovy své dílny – dochované trezory. Zajímavý je i interiér domu, středem domu vede úzké točité kamenné schodiště, které Vás zavede až do podkrovních prostor. Zajímavostí bylo, že každé patro byl jeden byt, až posléze se patra přestavěla na více bytových jednotek. 

Dům má i jedno propojení s filmovým zákulisím, a to konkrétně s filmem Rychlé šípy, kde byly záběry přímo z podloubí domu č. 1.

BYTOVÝ DŮM NA ROHU

V bytovém domě Na rohu je situováno celkem 12 bytů s dispozicemi 1+kk – 4+kk. Unikátností jsou zde dochované nebytové prostory, které se nachází ve sklepení domu. Součástí budovy je i výše uvedené podloubí v budově, které bylo společně s budovou v roce 2017 revitalizováno. Dominantou bytových prostor jsou střešní byty, kde jsou zachované trámy a okny můžeme vidět historické srdce centra města. 

historie

 

 

Dispozice:

1+KK - 4+KK

z
Počet pater:

3

s
Počet bytů:

16

z
Parkoviště:

ano

s
Výtah:

ne

a
Prádelna:

ano

a
Zábava:

300m

MHD:

200m

Zaujal vás bytový dům Na Rohu?

Dejte nám na sebe kontakt a my se Vám obratem ozveme.

  Kontaktujte nás

  Obraťte se na nás a my Vám pomůžeme najít vhodné řešení pro vaše bydlení.

  Kamila Šimoníková
  +420727838307 great.street.apartment@gmail.com Olomouc
  fb
  Get In Touch With Us Today

  Welcome to Sagen, a modern platform perfect for showcasing your properties.

  +585 889 996 96 sageninfo@gmail.com 184 Main Collins Street Victoria
  fb tw in